This is default featured slide 1 title

Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.

This is default featured slide 2 title

Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.

This is default featured slide 3 title

Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.

This is default featured slide 4 title

Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.

This is default featured slide 5 title

Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.

Канелено масло

Получава се от кората на младите клонки на цейлонского канелено дърво. Има свойството да засилва обмяната на веществата и кръвоснабдяването, предотвратява появата на целулит. Използва се в загряващи масажни смеси. Неутрализира отровата при ухапвания от насекоми. Отстранява неприятния дъх от устата.

Конци за подмладяване

Принцип: в по-дълбокия слой на епидермиса се поставят конци, които придържат отпуснатите тъкани. Те са невидими и могат успешно да коригират линията на скулите и веждите, овала на лицето, шията. Чрез тази техника се премахват дълбоките бръчки на челото и около устата.

Как протича: За един час под местна упойка лекарят поставя поддържащите конци в отпусналите се участъци от кожата, като си служи с игла. Пациентът е в състояние да продължи нормалните си дейности още през следващите няколко дни. Тази техника може да се комбинира с други: пилинг, запълване на бръчки, лифтинг.

Предимства: Този лифтинг без скалпел не изисква хоспитализация, нито пълна упойка. Не остават следи, няма отоци и болки. Той като не се третират мускулите, няма никаква опасност от деформация на израза на лицето. Резултатът трае около година.

Недостатъци: Трябва да се реагира при първите признаци на отпускане на кожата. След 55 - годишна възраст конците не могат много да помогнат. След сеанса може да се усетят болки или пък чувство за „дърпане", но това бързо отминава. В по-редки случаи се стига до хематоми, които също бързо преминават. Най-неприятното, което може да стане, е конецът да предизвика гънка при устните - това се коригира с инжектиране на специален продукт. Невинаги пациентите са доволни от резултата и понякога се налага допълнителна процедура.



Какъв тип е вашата кожа?

Всеки човек понася по различен начин продължителното излагане на слънце. Колко чувствителни сме към слънчевите лъчи, зависи от типа на кожата ни - дали е тънка или дебела, дали сме „червенокожи" или „бледолики". За да не си създадете излишни неприятности, наслаждавайки се на слънчевите бани, най-добре е предварително да определите към кой тип кожа спада.

Масло от мащерка

Получава се от цъфтящите надземни части на мащерката. Има мощно противо-микробно и противогъбично действие. Ускорява зарастването на рани, помага при ухапвания от насекоми. В козметиката се прилага за отстраняване на херпеси, пъпки, гнойни възпаления. Спира косопада.

Масло от босилек

Маслото от босилек притежава силно бактерицидно действие. В съчетание с кориандрово, лавандулово и особено с евкалиптово масло ефективността му се повишава няколко пъти. В козметиката босилековото масло се прилага при различни кожни възпаления, косопад и за отстраняване на брадавици.

Мезолифтинг за подхранване

Принцип: Инжектиране на специфични смеси от витамини, минерали и олигоелементи в повърхностния слой на епидермиса. Успоредно с това на хапчета се приемат продукти, улесняващи снабдяването на кожата с кислород и образуването на колаген.

Как протича: дерматологът, специално обучен в техниката на мезо-терапията, приготвя коктейл според специфичните нужди на всеки, както и в зависимост от евентуалните контраин-дикации. Той извършва последователно инжектиране на съвсем малки дози от сместа, като използва малка спринцовка или подобен на пистолет уред, разработен специално за метода. Необходими са няколко сеанса. Постепенно ефектът става видим. Понякога е уместна употребата на обезболяващ крем.

Предимства: Мезолифтингът въздейства на първопричината за отпускането на кожата, за разлика от естетичната хирургия или класическите инжекции с колаген и ботокс. Чрез тази техника се запълват проблемните зони. Кожата е по-влажна, по-еластична и по-гладка, а тенът се освежава. Освен това мезолифтингът има и предпазен ефект срещу остаряването на епидермиса.

Недостатъци: методът е прогресивен и трябва да проявите търпение. Някои по-дълбоки бръчки, като тези в края на устните или между веждите, не могат да бъдат преодолени. Мезолифти-нъгт може да предизвика хематоми. Освен това налага стриктно предпазване от слънцето. Хората с дерматози и тези, които приемат антикоагулиращи лекарства, не могат да се възползват от тази техника.

Грижи за кожата на 50г.

Бикини или цял бански? Този въпрос възниква сега, тъй като коремът вече не е толкова плосък и силуетът не е така ясно оформен, както преди няколко години. Има специални кремове за корем при зряла кожа със съставки, които укрепват и уплътняват мрежата от колагенови и еластинови влакна. Лосиони за тяло с изглаждащо действие стимулират забавеното обновяване на клетките на кожата. Нанасянето им на бедрата е добре да става с масаж с пощипване. Кремовете за корем да се разнасят между бедрата и бюста с длани, поставени една върху друга, и масажни движения в продължение на 2 минути. За деколтето има специални кремове със стимулиращи колагена вещества, със силиций и перлени частици, които стягат кожата, изглаждат бръчките и намаляват пигментните петна.

Масло от резене

Произвежда се от зрелите семена на растението резене. В козметиката се прилага при отпусната, повехнала кожа. Изглажда дребните бръчици, повишава тургора на кожата на корема и бюста.

Пилинг за обновяване на кожата

Принцип: този метод се състои в отнемане на най-горния пласт от епидермиса, с който изчезват дребните дефекти. По такъв начин се стимулира подновяването на клетките, което се отразява положително на лицевия овал. Дерматологът нанася течно вещество, състоящо се от глюколова, салицилова и трихлор ацетатна киселина в комбинация с фенол. Съставът зависи от типа на кожния проблем.

Как протича: има различни степени на пилинг. Най-лекият се прилага при първи бръчки и първи признаци на отпускане на кожата. Той се осъществява в 4 сеанса. По-агресивният пилинг се прави само в един сеанс и изисква подготовка на кожата със специален крем, както и локална анестезия. След процедурите кожата трябва да бъде предпазвана от слънчеви лъчи.

Предимства: Методът не носи риск и гарантира освежаване на лицето. Той е безболезнен, няма нужда от престой в болница. Ефектът му се запазва за около 10 години. Най-ефикасен е при бръчките на долния клепач и горната устна. Няма никаква опасност лицето да промени изражението си. Петната и белезите се „стопяват".

Недостатъци: при агресивния пилинг се появява зачервяване на кожата, което води до едноседмична изолация. След това трябва да се прилага маскиращ фон дьо тен, докато кожата се успокои. По мургавата кожа могат да останат кафеникави петна. Бръчките, появили се заради отпускането на мускулите на кожата, не могат да изчезнат. И накрая - склонната към херпес, акне и дерматози кожа не може да бъде подложена на пилинг.

Кипарисово лшело

Извлича се от младите връхчета и шишарките на кипариса чрез дестилация. Използва
се като кръвоспиращо средство, има свойството да разнася хематомите. В състава на смесите за масаж заздравява стените на капилярите. С козметична цел кипарисовото масло се употребява като отличен тоник за мазна кожа, както и за кожа, склонна към раздразване и зачервяване. Предотвратява пърхота и косопада. Отстранява тежката миризма на кожните секреции и намалява потенето на краката. Лаврово (дафиново) масло. Произвежда се от листата на благородния лавър. С козметична цел се употребява при мазна, възпалена кожа, при акне, при увреждания на кожата по окосмената част на главата.

Кедрово масло

Етеричното масло се произвежда от дървесината на атлаския кедър чрез дестилация.
Подпомага регенерацията при всевъзможни увреждания на кожата - рани (включително гнойни), язви, изгаряния, порязвания. Добър репелент. В козметиката се цени заради способността му да подмладява кожата и да подобрява тургора й. Успокоява раздразнената кожа, предотвратява косопада и образуването на пърхот.

Масло от градински чай (салвия)

Получава се от зелените части на градинския чай - салвия , чрез парна дестилация. Действа обезболяващо при ревматизъм и ухапвания от насекоми. В козметиката се прилага при гнойни възпаления на кожата. Помага против обилно потене, както и против косопад и оплешивяване.

Грижи за кожата на 40г.

Кожата губи еластичност и плътност и става видимо по-суха. Кремовете и лосионите за тяло трябва да съдържат вещества, стимулиращи образуването на липиди. Деколтето и бюстът имат нужда от поддържане, за да се предотврати отпускането на кожата и появата на бръчки. Добре е да се използват лосиони с растителни комплекси за стимулиране на колагена. Ако спите на една страна, вечер мажете обилно областта между гърдите, за да не се появят дълбоки бръчки от спането. Хранителна добавка на капсули със соеви изофлавони ще помогнат на кожата вътрешно.

Лавандулово шило

Лавандулово шилоЕдно от най-ценните и широко използвани етерични масла, универсално средство. Произвежда се от надземните части на лавандулата в периода на цъфтежа. Прекрасно антисептично и бактерицидно средство. Външно се прилага при изгаряния, ухапвания от насикоми, рани, порязвания, травми, синини, циреи, язви, херпес, екзема, кожни обриви при шарка. В козметиката се използва за третиране на мазна и възпалена кожа, ефикасно е при акне, фурункули, пърхот, косопад, слънчеви изгаряния.

Розмариново масло

Произвежда се от зелените части на розмариновия храст. Действа обезболяващо и дезинфекциращо при изгаряния, рани, синини, циреи, абсцеси. В козметиката се използва при мазна кожа, при обилно потене, при целулит. Спира косопада и отстранява пърхота.

Етерични масла - Карамфилово масло

Добива се от неразтворените цветни пъпки на карамфиловото дърво. Притежава силно противовъзпалително действие. Външно етеричното масло се използва при язви, фурункули и трудно заздравяващи рани. В състава на козметичните средства действа благотворно при възпалена, нечиста кожа.

Грижи за кожата на 30 години

Лошата новина - в тази възраст първите бръчки и намалената еластичност на кожата показват, че все пак младостта не е вечна.
Добрата новина е, че все още имате всички възможности да предотвратите стареенето на кожата и да накарате биологичния часовник да забави темпото. Важно е навреме да опазите епидермиса от атаките на свободните радикали, от агресивните молекули, образувани при пушене, от ултравиолетовите лъчи и вредните влияния на околната среда - въпрос на стил на живот! Редовните грижи за кожата са вашият главен коз. Подходящи за периода на 30-те години са кремове и лосиони, които поддържат влажността й и неутрализират вредните свободни радикали с витамин Е. Ако правите пилинг през няколко дни, ще премахнете сухите повърхностни клетки и полезните вещества от кремовете ще попиват по-добре в кожата. При жените съединителната тъкан има склонността да прави място на мастните клетки, което води до целулит. Теловете с кофеин и плодова киселина могат да спрат натиска на нарастващите мастни клетки.

Розово масло

Получава се от цветните листенца на дамаската роза. Притежава антисептично и рано-
заздравяващо действие, използва се за лечение на пародонтоза, екзема, херпес. Успокоява алергичните обриви. В козметиката е особено полезно за сухата кожа, премахва лющенето и зачервяването. Подмладява, придава красив цвят на лицето. Разнася по-малки белези и заглажда бръчките.

Евкалиптово масло

Произвежда се от листата и младите филизи на евкалиптовото дърво. Препоръчва се при херпес, циреи, изгаряния, възпаления на лигавиците, за хигиена на устната кухина. Отблъсква насекомите (комари, москити, мравки). В козметиката евкалиптовото масло се използва за избелване на кожата, лечение на акне и дезодориране на кожата.

Масло от чайно дърво.

Произвежда се от листата на растение от сем. Миртови, растящо в Австралия и Малайзия (няма нищо общо с истинския чай). Отличен антисептик, силно противовирусно и противовъзпалително средство. Оказва ранозаздравяващо действие, лекува изгаряния. Неутрализира отровата при ухапвания от насекоми. Помага при кожни инфекции, включително екзема, шарка, херпес. В козметиката се прилага при мазна, нечиста кожа, а също при акне, сърбежи, пърхот, косопад, брадавици.

Портокалово масло

Получава се чрез пресоване от кората на плодовете на вечнозеленото портокалово дърво при производството на портокалов сок. В козметиката портокаловото масло се използва в смесите за повишаване еластичността и за регенерация на кожата. То стимулира и възстановява сухата, напукана кожа, дава добри резултати при целулит.

Етеричното масло от печули

Етеричното масло се използва широко в козметичната и парфюмерийната индустрия, в ароматерапията и традиционната източна медицина. Маслото от пачули е особено честа съставка на сериите мъжки парфюми и одеколони, подсилващо землисто-дървесните нотки в тях и придаващо топъл и екзотичен полъх на южно море. При масажи и ароматни вани чистото масло от пачули се използва като средство за премахване на депресии, нервно напрежение и влияе възбуждащо при сексуални проблеми и при двата пола. Освен това то широко се използва като ароматизатор и фиксатор при всякакъв вид козметика, като най-често това са сапуните и кремовете.

Сандалово масло

Произвежда се от дървесината на сандаловото дърво. В козметиката се използва при
мазна кожа. Действа благотворно при изтощена и повредена коса. Премахва акнето.

Жасминово масло

Произвежда се от цветовете на многогодишния жасминов храст. В козметиката се употребява в смесите за регенерация и за повишаване еластичността на кожата.

Вишлово масло

Екстрахира се от шушулковите плодове на вид многогодишна лиана. Влиза в състава
на загряващи и обезболяващи смеси за масаж при предменструални болки и простуда. В козметологията маслото от ванилия се препоръчва за повишаване еластичността на кожата и за нейната регенерация, както и за успокояване на раздразнена кожа и при обриви от нервен произход.

Типове кожа: Европейски тип със светла кожа.

Кожата е малко по-тъмна от тази на келтския тип. В повечето случаи се среща при хора с руса коса, сини или зелени очи. След излагане на слънце потъмнява слабо или бързо изгаря. Защитните сили на кожата издържат 10-20 минути. При първите слънчеви бани се препоръчват слънцезащитни средства с фактор 14, а по-късно - от 9 до 14.

Масло от грейпфрут

Получава се от кората на плодовете на вид вечно зелено цитрусово дърво, чрез пресоване. В козметиката грейпфрутовото масло се прилага при мазна кожа и коса и при целулит.

Бергамотово масло

Извлича се от кората на неядливите плодове на един вид цитрусово дърво. Използва
се за лечение на екзема и целулит. В козметиката се препоръчва за мазна и смесена кожа. Нормализира секрецията на мастните и потните жлези, стяга порите, премахва възпалителните процеси (пъпки, циреи, херпес). Избелва кожата.

Анасоново масло

Произвежда се от плодовете на анасона чрез дестилация. Предпазва кожата от ухапвания
на комари. В козметиката се използва за процедури при застаряла кожа, като й придава младежки, еластичен вид и повишава общия й тонус.

Масло от горчив портокал

Получава се от цветовете на вид вечнозелено цитрусово дърво. Действа благотворно върху кожата и лигавицата на устата. В козметиката маслото от горчив портокал се използва за регенерация на суха и нормална кожа.

Мандариново масло

Получава се от кората на плодовете на вечнозеленото мандариново дърво чрез студено
пресоване. Ефикасно е при целулит. В козметиката се прилага като отлично средство за отпусната, чувствителна и пореста мазна кожа. Лекува гнойни пъпки.

Лимоново масло

Лимоново маслоПолучава се от кората на плодовете на лимоновото дърво чрез студено пресоване. Премахва обриви от различен произход и циреи. Използва се в средствата за хигиена на устата. В козметиката се използва при мазна, инфектирана кожа. Ефикасно средство против пърхот, заздравява чупливите нокти. Прилага се за избелване на кожата, отстраняване на пигментни петна и лунички, както и при целулит.

Масло от исоп


Произвежда се от цъфтящите връхчета на исопа. Има свойството да успокоява кожните
алергични прояви. В козметиката се използва за отстраняване на обриви, разнасяне на синини, премахване на брадавици и мазоли.

Кварцовата лампа и солариумът

През дългите, мрачни зимни дни всички жадуваме за топлина и слънце. Този копнеж се използва умело от производителите на осветителни тела, които създават изкуствена слънчева светлина. Тя се излъчва от кварцови лампи в т. нар. солариуми.

Принципно срещу тях няма възражения, стига да се използват разумно. Посещенията на солариума имат смисъл, ако искате да подготвите тялото си за предстояща почивка на морето или в южните страни. Те са безсмислени, скъпи и опасни за здравето, ако се извършват през цялата година. Дългогодишното интензивно облъчване с изкуствена ултравиолетова светлина (както и с естествена) води рано или късно до образуването на т. нар. селска кожа, каквато често се среща при моряците и селскостопанските работници, пребиваващи дълго време на открито. Повечето уреди излъчват ултравиолетова А светлина, която при неправилно дозиране става причина за появата на бръчки. Изкуствената светлина може да съдържа малка част ултравиолетови В лъчи.

Продължителното ултравиолетово В облъчване може да предизвика хронични увреждания като кафяви пигментни петна и др. Те обикновено се смятат за старчески петна, но всъщност са причинени от слънцето. Тъй като пораженията от ултравиолетовото облъчване (вкл. различните варианти на кожен рак) се проявяват едва на средна възраст, нужно е да вземете мерки при излагането както на естествена, така и на изкуствена светлина.

За и против слънцезащитните средства

По този въпрос няма единно мнение. От едната
страна са лекарите, които препоръчват слънцезащитни средства с висок защитен фактор и добра поносимост. От другата страна са експертите в тази област, които предупреждават, че повечето слънцезащитни кремове, лосиони и масла са създадени на базата на мазнини, които спомагат за образуването на ракови клетки. Вероятно за появата на рак по кожата играе роля не само мазнината, която приемаме чрез храната, но и тази. която се нанася директно върху тялото.

Затова най-добрият съвет е: не прекалявайте! Излагайте кожата си на слънчевите лъчи постепенно. Приключвайте бързо със слънчевите бани. В най-горещите обедни часове (между 11 и 14 часа) потърсете някое сенчесто местенце. Или правете като бедуините, обитаващи пустинята: покрийте кожата си със светло, ефирно облекло, като обърнете особено внимание на темето, носа, горната част на ходилата, ушите, раменете и гърдите.

Ако въпреки предпазните мерки получите слънчево изгаряне, ще ви помогне охлаждането със студена (но не ледена) вода, млечни продукти (обезмаслено мляко, мътеница, извара, кисело мляко), черен чай или оцет. Направете си компреси със студено разредено обезмаслено мляко (1 част мляко, 4 части вода) или с ленени кърпи, натопени в студен черен чай. Тези изпитани домашни средства помагат срещу сърбежа, премахват зачервяването и отоците.

Типове кожа: Европейски тип с тъмна кожа

Повечето европейци спадат към този тип. Обикновено са с тъмна коса и кафяви очи, получават хубав тен и рядко изгарят. Защитната реакция на кожата трае 20-30 минути. При първите слънчеви бани се препоръчва фактор 8, а по-късно - от 5 до 8.

Типове кожа: Средиземнорски тип кожа

Южноевропейците с кафява или черна коса и тъмни очи са причислени към този тип. Те потъмняват бързо и само са чували за слънчевите изгаряния. Защитата на кожата издържа 30-45 минути. През първите дни е добре да използват фактор 4, а по-късно - от 2 до 4.

Колко дълго можем да се излагаламе на слънце?

Издръжливостта на всеки човек е различна и зависи от следните фактори:

- тип пигментация. Основно правило е, че колкото по-светли са гръдните зърна, толкова по-чувствителна е кожата;

- интензивност на светлината (както през различните часове на деня, така и през различните сезони);

- географско положение (географска ширина, надморска височина);

- околна среда (плаж, планина, заден двор на къща).

Действието на ултравиолетовите лъчи се засилва при отразяването им от снежна покривка (в планината), сух пясък (в пустинята, на плажа) и при синьо безоблачно небе. Затова при тези условия се изгаря по-бързо.

Опасности за кожата при слънчева терапия

Внимание! Преди слънчева баня тялото трябва да се измива само с чиста вода без сапун и да не се употребяват никакви козметични средства, тъй като те предразполагат към образуване на кафяви петна. Ако е наложително да взимате лекарства като антибиотици, антидиабетични средства или медикаменти против сърдечни болести, консултирайте се с вашия лекар дали съдържащите се в тях вещества не предизвикват алергични реакции в съчетание със слънчевата светлина.

Определени растения също повишават чувствителността на кожата към слънчевите лъчи. Към тях спадат жълтият кантарион, белият равнец и магданозът.

Слънчева терапия

За да се наслаждавате истински на слънцето, вслушайте се в следните съвети за здравословни слънчеви бани.

Излагайте тялото си на слънчевите лъчи постепенно. Започнете още през пролетта, когато слънчевата светлина не е много интензивна. Идеалното време за това е между 10 и 17 часа, първоначално за 5 до 6 минути. В зависимост от сезона и температурата можете да се печете по „евино" и съответно по „адамово" облекло, тъй като тялото поема най-много енергия през непокритата кожа. Сменяйте често положението си, слагайте си шапка при силно слънце и носете слънчеви очила. Особено полезно е движението на открито (разходки, тенис). То увеличава ефекта от слънчевите бани върху организма.

Гримът, сапуните, парфюмите и лекарствата могат да повишат чувствителността към светлината и да доведат до бързо изгаряне на кожата.

Слънчеви вълни и влияние върху кожата

Дълговълновата ултравиолетова светлина стига до най-дълбоките слоеве на кожата и може да нанесе непоправими вреди на тези, които излагат прекалено дълго тялото си на слънце. Кожата също е надарена с памет и пази спомена за всяко слънчево изгаряне. В най-добрия случай може да се получи алергия към слънцето или преждевременно състаряване, а в най-лошия - рак на кожата. Най-голяма е опасността от рак при хора, които често са получавали слънчеви изгаряния в детството си. Изследванията показват, че всяко изгаряне в ранна възраст повишава този риск 27 пъти. Ултравиолетовата А ветлина активира меланоцитите, които образуват багрилното вещество меланин. Той от своя страна зачервява и в същото време предпазва кожата.

Късовълновата ултравиолетова В светлина достига само до горните слоеве на кожата и предизвиква слънчеви изгаряния със сърбежи, болки и мехури. При умело дозирани слънчеви бани кожата реагира на ултравиолетовите лъчи с лек, здравословен загар. При това ергостсринът от кожата се трансформира във витамин D. Той от своя страна стимулира усвояването на калций от червата и включването му в строежа на костите и зъбите.

Ултравиолетовата светлина влияе добре при лечение на кожните болести. Тя подпомага отслабването, тъй като стимулира щитовидната жлеза, ускорява обмяната на веществата и води до изгарянето на повече калории. Състоянието на имунната система се подобрява, съпротивителните сили на организма се увеличават, издръжливостта и мускулната сила растат, сексуалните хормони се умножават, настъпва прилив на енергия и се установява душевно равновесие. Ала прекаленото облъчване с ултравиолетови лъчи може да нанесе и сериозна вреда на здравето и красотата. По нашите географски ширини е широко разпространена слънчевата алергия. Изразява се в малки пъпчици по раменете и деколтето, предизвикващи силен сърбеж. Те могат да бъдат причинени и от съдържащите се в повечето слънцезащитни средства мазнини, които в съчетание с ултравиолетовата светлина водят до алергични реакции. Затова препаратите, които използваме за защита от слънчевите лъчи, трябва да бъдат без мазнини и да предпазват както от ултравиолетовите А, така и от ултравиолетовите В лъчи. Освен това не бива да се гледа срещу слънцето без слънчеви очила, защото това води до увреждания на ретината и до временна или трайна загуба на зрението.

Мушкатово (гераниево) масло

Етеричното масло се получава от зелените части на мушкатото чрез дестилация. Ускорява зарастването на рани, изгаряния, язви, измръзвания, екзема, херпес. В козметиката маслото от мушкато се използва при мазна, възпалена кожа. Отстранява обривите, лющенето, възстановява кожата след изгаряния.

Типове кожа: Келтски тип

Характерен е за русите и червенокосите хора със светла кожа и лунички, със сини или зелени очи. Те никога не почерняват, а ночервеняват или изгарят. Естествената защита на кожата издържа едва 5-10 минути. Препоръчват се слънцезащитни средства с фактор 15.

КОЖАТА И СЛЪНЦЕТО

Слънчевата светлина е незаменима за живите организми. Върху тях най-ефективно въздейства ултравиолетовата част от спектъра. В зависимост от дължината на вълната ултравиолетовите лъчи се делят на три вида.

- дълговълнови ултравиолетови А лъчи;
- късовълнови ултравиолетови В лъчи;
- изключително къси ултравиолетови С лъчи. Те са особено агресивни, но засега се задържат изцяло от озоновия слой.

Ултравиолетовите А и В лъчи се задържат само частично и дори при облачно време проникват на различна дълбочина в откритите части на кожата. Прекомерното
облъчване, независимо с кой вид лъчи, предизвиква здравословни проблеми в средносрочен и дългосрочен план.

Защитна функция на кожата

Кожата изпълнява няколко основни функции на кожата
Защитна. Най-важната функция на кожата. Тя защитава вътрешните органи от механични увреждания, действието на химичните вещества в околната среда и др.

На повърхността на кожата винаги има микроби. Но те не могат да проникнат през здравата кожа, защото тя механично се освобождава от тях заедно с вроговените клетки. Докато целостта на епидермиса не е нарушена, той е непреодолима преграда за инфекциите. Но и една драскотина е достатъчна, за да успеят микробите да проникнат в разположените по-надълбоко тъкани и органи, вследствие на което се развива възпаление. Организмът започва
да се бори с проникналата навътре инфекция. Протича сложен процес, при който се изработват защитни вещества - антитела. Кожата взема активно участие в този процес.

СТРУКТУРА И ФУНКЦИИ НА КОЖАТА

Кожата е самостоятелен орган, който покрива цялата външна повърхност на тялото и се нуждае от грижи и почистване. Почистването трябва да се прави всеки ден: сутрин, за да се подготви кожата за „работния" ден, и вечер, за да се отстранят замърсяването и слоят мъртви клетки, който се е образувал на повърхността й през деня. Освен това по кожата полепват прах, сажди и др., които се натрупват в порите и по този начин нарушават и затрудняват обичайното й функциониране.

Кожата е своеобразна визитна "картичка. По нея може да се разбере доколко се грижите за себе си и какво е общото ви здравословно състояние. Наличието на кожни обриви, лишеи или черни точки говорят не само за нарушена обмяна на веществата, но и за преумора, нервно напрежение, неправилен начин на живот. Външният вид и състоянието на кожата - цвят, рисунък, еластичност, се променят и отразяват общото състояние на организма.

Кожата се състои от три основни слоя: външен - епидермис, среден - дерма, и вътрешен - хиподерма.

Хиподерма

Хиподермата е най-дълбокият подкожно-мастен слой. Той представлява мрежа от влакна, събрани на снопчета, а междинните пространства са запълнени с мастни клетки. Влакната засилват еластичността и здравината на кожата, а мастните клетки я предпазват от механични увреждания. Освен това мастните клетки ни предпазват от студа и придават определена форма на тялото. Тъкмо с тези клетки се борят много жени, като се опитват да намалят количеството им на някои места, а да го увеличат на други. Това е свързано с обстоятелството, че мастните клетки са разположени неравномерно в хиподермата: най-много са в областта на корема, ханша и бедрата.

Днес често може да се чуе изразът „киселинност на кожата". Какво означава това? Кожата е покрита със специална защитна водно-мастна емулсия, която се нарича още киселинна обвивка. Тя предпазва кожата от различни външни фактори - бактерии, прах и др. Нивото на киселинност на кожата (рН) е неравномерно и в различните участъци варира между 4,6 и 6,5.

Дерма

Основа на дермата, средния кожен слой, е колагенът - влакнест белтък, от който са формирани и сухожилията, и връзките. Дермата също се състои от два слоя. Първият е изграден от фини влакна, а вторият - от по-дебели. Тази структура предотвратява разтягането и разкъсването на кожата и защитава по-дълбоко разположените тъкани от механични увреждания. Дермата е около 20-40 пъти по-дебела от епидермиса. Именно тук са разположени мастните и потните жлези, нервите, кръвоносните и лимфните съдове.

Мастните жлези отделят специален секрет, който е необходим за нормалното функциониране на организма. Чрез потните жлези от тялото се извеждат излишната вода и вредни органични вещества. По този начин кожата облекчава работата на белите дробове и бъбреците.

Кожата е важен сетивен орган. Нервните окончания стигат до епидермиса, където се разположени чувствителни рецептори, с помощта на които се формират осезанието, усещанията за болка, натиск, топлина, студ.

Ролята на кожата в обмяната на веществата

Както вече споменахме, кожата наред с другите органи участва във всички видове обмяна на веществата в организма - водната, минералната, азотната, въглеродната, витаминната. Тя заема специално място във водната обмяна, тъй като е второто най- голямо хранилище (след мускулите), в което се събира вода.

Витаминната обмяна също играе голяма роля за жизнената дейност на кожата. Недостигът на витамин А (съдържа се в най-големи количества в рибеното масло, кравето масло, млякото, черния дроб, морковите, тиквата) се отразява върху работата на мастните жлези, пигментообразуването, формирането на роговия слой. Кожата става тъмна, суха, груба, лющи се и се пука. Появата на акне, напукване в ъглите на устата, себорея, копривна треска, чупливост на ноктите и косите също е свързана до голяма степен с недостига
на този витамин.

Витамин С се препоръчва при отпусната кожа, акне, лунички, заболявания на косата, дерматози. След прилагането му състоянието на кожата се подобрява. Витамин С оказва положителен ефект против стареенето на кожата. Недостигът на витамин С засилва
пигментацията. Източници на този витамин са основно зеленчуците и плодовете - тиквички, зеле, пресен лук, магданоз, цвекло, домати, репички, чесън, копър, портокали, лимони, грозде, вишни, ягоди, френско грозде, касис, ябълки, шипки, жълт кантарион, коприва,
глухарче и др.

Витамин Е, особено в съчетание с витамин А, се прилага при вяла, отпусната кожа, себорея, акне, дерматози. Богати на този витамин са бананите, вишните, касисът, лукът, морковите, магданозът. Има го и в много растителни масла - царевично, слънчогледово и др.

Витамините Н, К, Р, РР са от растителен произход и са необходими на кожата за храненето на клетките й, за заздравяването на наранената й повърхност и за предотвратяване на сбръчкването и отпускането й. Кожата се нуждае и от витамините от групата В (В1, В2, ВЗ, В6 и В12).

Сетивна функция на кожата

В кожата има огромно количество чувствителни нервни окончания. Допирът, натискът, студът, топлината, осезанието за предмети - всичко това се възприема чрез кожата. Различните нервни окончания, възприемащи едни или други въздействия, са разположени неравномерно по повърхността на кожата. Изчислено е, че на 1 кв. см кожа се падат 15 рецептора за студ, 4 за топлина, 25 тактилни (т. е. за допир) и 100-200 за болка.

Най-силна чувствителност към механични въздействия имат лигавицата на устните, върхът на езика и краищата на пръстите. Тактилната чувствителност е особено развита при слепите хора. Осезанието е сложно усещане, зависещо от дразненето на мускулната и на всички видове кожна чувствителност. При някои хора се наблюдава болезнено повишена или намалена кожна чувствителност. Повишена чувствителност най-често е налице при заболявания на вътрешните органи. Например при белодробни и сърдечни болести се повишава чувствителността на кожата в областта на лицето, шията, горната част на гърба и
корема.

Термо раулираща функция на кожата

Кожата регулира топлообмена между организма и външната среда. Когато се озовем в горещо място, кожата ни се зачервява и се покрива с пот, а при ниски температури - побледнява, настръхва, потенето спира. Тези прояви са свързани с механизма на топлинната обмяна между човешкия организъм и околната среда посредством кожата. В резултат на обмяната на веществата в тялото се произвежда топлинна енергия. Част от нея се поглъща от външната среда. Същевременно вътрешната температура на тялото остава постоянна, което се постига чрез много сложен процес, в който участва и кожата. Оптималната за човека температура на околната среда е от +18 до +20°С.

Здравият човек обикновено отделя 0,5-2 л пот за едно денонощие. При физическо натоварване, горещо време или заболяване това количество може да нарасне до 10 л и повече. Изпаряването на потта води до значително понижаване на телесната температура.

Дихателна функция на кожата

Кожата участва в газовата обмяна, макар и не толкова активно, колкото белите дробове.
През нея се отделят 2% от въглеродния диоксид, останалите 98% се отделят през белите дробове; 1% от поглъщания от организма кислород попада в него през кожната повърхност. Но кожата отделя за едно денонощие два пъти повече водни пари в сравнение с белити дробове. Газовата обмяна през кожата е аналогична по характер с белодробната. През кожата в организма прониква не само кислород, но и други газове и вещества. Това свойство се използва при различни лечебно-профилактични процедури (минерални бани и др.)

Епидермис

Епидермисът, от своя страна, се състои от два слоя, първият от които е повърхностен и се нарича рогов. Роговият слой предпазва организма от вредни химични въздействия и проникване на инфекции, предотвратява изсъхването на кожата.

В клетките на втория слой от епидермиса присъства пигментът меланин, който защитава кожата от вредното въздействие на слънцето. Под действието на слънчевите лъчи меланинът постепенно се натрупва в кожата и тя добива златист или кафяв оттенък, който е прието да се нарича загар или тен.

Очистваща функция на кожата

Кожата е способна да се очиства сама и в това отношение главна роля играят потните и
мастните жлези. Потта съдържа 98% вода, 1% натриев хлорид (готварска сол) и 1% органични вещества (пикочна киселина, амоняк и др.). Засиленото потене облекчава натоварването на бъбреците, което понякога се използва с лечебна цел при бъбречни заболявания. Чрез потта организмът се очиства и от вредни химични вещества, попаднали в него с храната, водата и лекарствата. В някои случаи лекарите съветват да се очисти организма, като изкуствено се засили работата на нотните жлези чрез сауна или приемане на потогонни средства.