This is default featured slide 1 title

Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.

This is default featured slide 2 title

Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.

This is default featured slide 3 title

Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.

This is default featured slide 4 title

Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.

This is default featured slide 5 title

Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.

Себорея

Заболяване, което се характеризира с нарушено функциониране на мастните жлези и количествени и качествени промени в отделянето на кожната мазнина. Развитието на този патологичен процес е свързано главно с изменения на физиологичното равновесие мужду мъжките и женските полови хормони, като относително се увеличава делът на мъжките хормони. Освен това е установено, че съществува връзка между функционалното състояние на мастните жлези и някои нарушения в работата на другите жлези с вътрешна секреция (хипофиза, надбъбречни жлези, щитовидна жлеза), със състоянието на нервната система и с недостига на някои витамини и ферменти.

Циреи (фурункулы)

Циреите се причиняват от с стафилококи, които предизвикват гнойно възпаление на космената торбичка и мастната жлеза. Те успяват да проникнат там най-често когато е налице понижен имунитета на човешкия организъм.

Отделете внимание на устните през зимата

Устните изискват особени грижи. Кожата им почти няма мастни и потни жлези, но затова пък е с достатъчно рецептори за студ и допир. Поради това усещаме особено силно всичко, което докосва устните ни. Това важи и за неприятните усещания като опъната, изсъхнала кожа. Ако хапем устните си или минаваме по тях с език по-често, можете да си докараме хейлит. Така се нарича възпалението и напукването на устните. Най-добре помагат крем с ултравиолетова защита (без него те изсъхват и са по-податливи на херпеси), мазен глос (който да ги овлажни) и никакво хапане на устните. Затова пък целувките са изрично разрешени, защото активират кръвоснабдяването.

Кремове срещу студа

Слънчевата светлина дава сигнал на мозъка ни да предизвика отделяне на хормоните на доброто настроение норадреналин и серотонин. Затова е толкова важно през този не толкова светъл сезон да прекарваме повече време навън. Трябва, естествено, преди това да се погрижим за кожата си. Късите ултравиолетови лъчи (UVB) не са толкова силни, но падат косо и са силно разпръснати, затова нарушават кожната бариера и кожата ни изсъхва. UVA лъчите проникват по-дълбоко в кожата и я състаряват, а те и през януари са достатъчно инвазивни. Затова, когато спортуваме през зимата, е добре да използваме мазен крем със защитен фактор срещу ултравиолетовите лъчи.

Кожата има нужда от специални грижи сега, тъй като студът я изсушава и се появяват бръчици, при това не само , при минусови температури. Много вредно е редуването на сухия, топъл въздух в помещенията и студения въздух навън.

Студът спира производството на естествената за кожата мазнина, топлината я изсушава. При този случай помага известно преобръщане на правилата - вместо вечер мазният крем се слага сутрин, а лекият - вечер. Сутрин е добре да избягваме лосиони, които обезмазня-ват кожата, и е необходимо по-рядко да правим пилинг. Трябва да употребяваме кремове, които действат като защита от студа и предпазват кръвоносните съдове на бузите.

Пазете ръцете си от студа

Ръцете също като лицето са изложени непрекъснато на вятър, студ и ултравиолетово лъчение, но много по-често са в допир с измиващи вещества и доста по-рядко се грижим за тях. Това може да доведе до болезнено възпалена кожа особено през зимата. Какво помага? Сложете до мивката при аксесоарите крем за ръце и го нанасяйте след всяко миене. Идеални са продуктите с масло от жожоба и шея.

Това са растителни мазнини, особено полезни за ръцете. При нужда от спешна помощ се прилагат маски за маникюр, слагат се памучни ръкавици за през нощта. Може да се направят топли парафинови бани при козметичка или масаж с балсам за устни. Да не забравяме да държим ръцете си в топли ръкавици, когато излизаме.

Хиперхидроза (прекомерно потене)

Тя се дължи най-често на функционални нарушения на нервната система и по-специално на вегетативната, а понякога и на местни причини. Например засиленото потене на ходилата може да е свързано с продължителното носене на нехигиенични гумени обувки.

Повишено потене се наблюдава най-често по кожата на дланите, ходилата, между пръстите на краката, подмишниците, в гънките на слабините и седалището. Потта често има неприятна миризма. При недостатъчна лична хигиена се появяват подсичания, зачервяване и разраняване на кожата и вторични инфекции (стреитококови, гъбични и др.).

Акне вулгарис

Както вече споменахме, в кожата са разположени мастни жлези, които произвеждат мастна секреция. Когато тя е в по-голямо количество, се задържа в изхода на мастните жлези и понякога ги запушва. На повърхността на кожата се появяват черни точки - комедони. Разлагащата се кожна мазнина става благоприятна среда за проникването и развитието на различни микроорганизми, в резултат на което на мястото се появавя възпаление под формата на пъпка.

Тези пъпки се наричат обикновено акне (акне вулгарис). Тъй като те се наблюдават главно през периода на полово съзряване, когато мастните жлези се активизират значително, са получили названието ,.младежки пъпки".

Вирусни дерматози.

Кожните болести, предизвиквани от вируси, са голяма група разнообразни изменения на кожната покривка. Повечето от тях са безобидни образувания, които не предизвикват сериозни оплаквания, а само козметичен дискомфорт, когато са разположени по откритите части на тялото. Такива образувания са различните видове брадавици и папиломи, които имат връзка и с възрастта. Основен интерес представляват херпесиите вирусни образувания - обикновен херпес и херпес зостер.

Обикновеният или рецидивиращ херпес (херпес симплекс) най-често се локализира по кожата на лицето, главно около устните (лабиален херпес), или по половите органи (генитален херпес). Механизмът на заболяването се изразява в следното: вирусът от съответния тип постоянно пребивава в човешкия организъм и периодично се активизира в моменти, когато имунитетът е намален по една или друга причина. Именно в тези периоди се появява херпесното мехурче.

Херпес зостер се среща значително по-рядко от обикновения херпес. Причинителят му е същият вирус, който причинява и варицелата. Смята се, че след боледуване от варицела вирусът остава в организма в неактивно състояние, в някаква форма на равновесие с имунната система. Но ако равновесието бъде нарушено, например поради инфекциозно заболяване, простуда или общо намаляване на имунитета, вирусът се активизира и се появява характерният обрив - група мехурчета, най-често по хода на някой кожен нерв.

Алергични реакции по кожата

Алергична реакция - това е изменена, неправилна реакция на имунната система на даден човек при встъпването в контакт с определено вещество, към което организмът е свръхчувствителен.

Въпреки огромния брой на веществата, които могат да предизвикат алергични реакции (т. е. да играят ролята на алергени), и разнообразните клинични прояви на тези реакции, кожните алергични заболявания могат да се разделят на две големи групи - алергични дерматити и токсидермии. Първите се развиват при пряк контакт на алергена е кожата, а вторите - при попадането на алергена вътре в организма (при дишане, с храната, чрез инжекция). Причина за алергичния дерматит може да бъде всяко вещество или предмет, което влиза в контакт с кожата.

Конкретните възпалителни изменения на кожата при алергичен дерматит биват много разнообразни - о т обикновено зачервяване (еритема), оток, пъпки до мехури и обширни язви.

Кожа и сол

Готварската сол също има значение за тургора на кожата и правилното функциониране на мастните жлези. При продължителен недостиг на сол кожата се изсушава, изтънява, губи блясъка си, силно се лющи и лесно се поддава на инфекции. До подобни явления обаче води и прекомерната употреба на сол, затова е важно да се спазва умереност в консумацията й.

животински мазнини и кожата

Прекомерната употреба на животински мазнини е вредна не само за здравето, но и за красотата, тъй като се засилва дейността на мастните клетки на кожата. Тя става мазна, груба, добива мръсен оттенък и склонност към инфекции. По главата се появява мазен пърхот. От друга страна, течните растителни масла оказват благоприятно въздействие на кожата поради високото си съдържание на ненаситени мастни киселини.

Въглехидрати и кожа

Прекалената употреба на въглехидрати, особено на рафинирана захар и глюкоза, се отразява неблагоприятно на кожата. Тя се изсушава, става по-тънка, в ъгълчетата на очите и устните се появяват ситни бръчици. Кожата започва да се лющи и става по-податлива на гнойни и гъбични инфекции. Освен локалните явления злоупотребата с въглехидрати води до нарушения в обмяната на веществата и функционирането на имунната система, разваля фигурата.

Връзка мевду хранене и кожа

Недостатъчното хранене се отразява неблагоприятно на кожата и намиращите се под нея структури. Тя става отпусната, губи тургора си (гладкост и еластичност), изсъхва и се сбръчква. Цветът на кожата се променя, тя добива сивкав, безжизнен оттенък. Пагубното въздействие на недостатъчното хранене върху кожата се наблюдава при някои жени, които в стремежа си да отслабнат се подлагат на неразумни „гладни" диети.

Освен от общия недостиг на хранителни вещества кожата страда и от недостига на определени компоненти в храната. Много важно значение има нормалното съдържание на висококачествени белтъци животински произход, както и на някои незаменими аминокиселини. Благоприятен козметичен ефект упражняват млечните белтъци. Млякото и млечните продукти влизат в състава и на кремове, лосиони, компреси, които са особено необходими за стареещата, увяхваща кожа с преждевременни бръчки. Обезмасленото краве и козе мляко е чудесно козметично средство.

КОЖАТА И ХРАНЕНЕТО

Кожата е външната обвивка на тялото, орган със сложен строеж и важни физиологични функции. Здравата нормална кожа е най-хубавата украса на човека. Качествата й до голяма степен са обусловени генетично. В някои семейства хубавата свежа кожа се предава от поколение на поколение. Но правилната й структура и функциониране зависят и от редица вътрешни (заложени в организма) и външни фактори.

Един от съществените външни фактори е храненето. Установено е, че менюто оказва влияние върху важни биологични показатели на кожата: химичен състав (белтъци, мазнини, сол, вода), киселинност, кръвоснабдяване, възстановителен потенциал.