This is default featured slide 1 title

Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.

This is default featured slide 2 title

Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.

This is default featured slide 3 title

Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.

This is default featured slide 4 title

Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.

This is default featured slide 5 title

Go to Blogger edit html and find these sentences.Now replace these sentences with your own descriptions.

Розово масло

Получава се от цветните листенца на дамаската роза. Притежава антисептично и рано-
заздравяващо действие, използва се за лечение на пародонтоза, екзема, херпес. Успокоява алергичните обриви. В козметиката е особено полезно за сухата кожа, премахва лющенето и зачервяването. Подмладява, придава красив цвят на лицето. Разнася по-малки белези и заглажда бръчките.

Евкалиптово масло

Произвежда се от листата и младите филизи на евкалиптовото дърво. Препоръчва се при херпес, циреи, изгаряния, възпаления на лигавиците, за хигиена на устната кухина. Отблъсква насекомите (комари, москити, мравки). В козметиката евкалиптовото масло се използва за избелване на кожата, лечение на акне и дезодориране на кожата.

Масло от чайно дърво.

Произвежда се от листата на растение от сем. Миртови, растящо в Австралия и Малайзия (няма нищо общо с истинския чай). Отличен антисептик, силно противовирусно и противовъзпалително средство. Оказва ранозаздравяващо действие, лекува изгаряния. Неутрализира отровата при ухапвания от насекоми. Помага при кожни инфекции, включително екзема, шарка, херпес. В козметиката се прилага при мазна, нечиста кожа, а също при акне, сърбежи, пърхот, косопад, брадавици.

Портокалово масло

Получава се чрез пресоване от кората на плодовете на вечнозеленото портокалово дърво при производството на портокалов сок. В козметиката портокаловото масло се използва в смесите за повишаване еластичността и за регенерация на кожата. То стимулира и възстановява сухата, напукана кожа, дава добри резултати при целулит.

Етеричното масло от печули

Етеричното масло се използва широко в козметичната и парфюмерийната индустрия, в ароматерапията и традиционната източна медицина. Маслото от пачули е особено честа съставка на сериите мъжки парфюми и одеколони, подсилващо землисто-дървесните нотки в тях и придаващо топъл и екзотичен полъх на южно море. При масажи и ароматни вани чистото масло от пачули се използва като средство за премахване на депресии, нервно напрежение и влияе възбуждащо при сексуални проблеми и при двата пола. Освен това то широко се използва като ароматизатор и фиксатор при всякакъв вид козметика, като най-често това са сапуните и кремовете.

Сандалово масло

Произвежда се от дървесината на сандаловото дърво. В козметиката се използва при
мазна кожа. Действа благотворно при изтощена и повредена коса. Премахва акнето.

Жасминово масло

Произвежда се от цветовете на многогодишния жасминов храст. В козметиката се употребява в смесите за регенерация и за повишаване еластичността на кожата.

Вишлово масло

Екстрахира се от шушулковите плодове на вид многогодишна лиана. Влиза в състава
на загряващи и обезболяващи смеси за масаж при предменструални болки и простуда. В козметологията маслото от ванилия се препоръчва за повишаване еластичността на кожата и за нейната регенерация, както и за успокояване на раздразнена кожа и при обриви от нервен произход.

Типове кожа: Европейски тип със светла кожа.

Кожата е малко по-тъмна от тази на келтския тип. В повечето случаи се среща при хора с руса коса, сини или зелени очи. След излагане на слънце потъмнява слабо или бързо изгаря. Защитните сили на кожата издържат 10-20 минути. При първите слънчеви бани се препоръчват слънцезащитни средства с фактор 14, а по-късно - от 9 до 14.

Масло от грейпфрут

Получава се от кората на плодовете на вид вечно зелено цитрусово дърво, чрез пресоване. В козметиката грейпфрутовото масло се прилага при мазна кожа и коса и при целулит.

Бергамотово масло

Извлича се от кората на неядливите плодове на един вид цитрусово дърво. Използва
се за лечение на екзема и целулит. В козметиката се препоръчва за мазна и смесена кожа. Нормализира секрецията на мастните и потните жлези, стяга порите, премахва възпалителните процеси (пъпки, циреи, херпес). Избелва кожата.

Анасоново масло

Произвежда се от плодовете на анасона чрез дестилация. Предпазва кожата от ухапвания
на комари. В козметиката се използва за процедури при застаряла кожа, като й придава младежки, еластичен вид и повишава общия й тонус.

Масло от горчив портокал

Получава се от цветовете на вид вечнозелено цитрусово дърво. Действа благотворно върху кожата и лигавицата на устата. В козметиката маслото от горчив портокал се използва за регенерация на суха и нормална кожа.

Мандариново масло

Получава се от кората на плодовете на вечнозеленото мандариново дърво чрез студено
пресоване. Ефикасно е при целулит. В козметиката се прилага като отлично средство за отпусната, чувствителна и пореста мазна кожа. Лекува гнойни пъпки.

Лимоново масло

Лимоново маслоПолучава се от кората на плодовете на лимоновото дърво чрез студено пресоване. Премахва обриви от различен произход и циреи. Използва се в средствата за хигиена на устата. В козметиката се използва при мазна, инфектирана кожа. Ефикасно средство против пърхот, заздравява чупливите нокти. Прилага се за избелване на кожата, отстраняване на пигментни петна и лунички, както и при целулит.

Масло от исоп


Произвежда се от цъфтящите връхчета на исопа. Има свойството да успокоява кожните
алергични прояви. В козметиката се използва за отстраняване на обриви, разнасяне на синини, премахване на брадавици и мазоли.

Кварцовата лампа и солариумът

През дългите, мрачни зимни дни всички жадуваме за топлина и слънце. Този копнеж се използва умело от производителите на осветителни тела, които създават изкуствена слънчева светлина. Тя се излъчва от кварцови лампи в т. нар. солариуми.

Принципно срещу тях няма възражения, стига да се използват разумно. Посещенията на солариума имат смисъл, ако искате да подготвите тялото си за предстояща почивка на морето или в южните страни. Те са безсмислени, скъпи и опасни за здравето, ако се извършват през цялата година. Дългогодишното интензивно облъчване с изкуствена ултравиолетова светлина (както и с естествена) води рано или късно до образуването на т. нар. селска кожа, каквато често се среща при моряците и селскостопанските работници, пребиваващи дълго време на открито. Повечето уреди излъчват ултравиолетова А светлина, която при неправилно дозиране става причина за появата на бръчки. Изкуствената светлина може да съдържа малка част ултравиолетови В лъчи.

Продължителното ултравиолетово В облъчване може да предизвика хронични увреждания като кафяви пигментни петна и др. Те обикновено се смятат за старчески петна, но всъщност са причинени от слънцето. Тъй като пораженията от ултравиолетовото облъчване (вкл. различните варианти на кожен рак) се проявяват едва на средна възраст, нужно е да вземете мерки при излагането както на естествена, така и на изкуствена светлина.

За и против слънцезащитните средства

По този въпрос няма единно мнение. От едната
страна са лекарите, които препоръчват слънцезащитни средства с висок защитен фактор и добра поносимост. От другата страна са експертите в тази област, които предупреждават, че повечето слънцезащитни кремове, лосиони и масла са създадени на базата на мазнини, които спомагат за образуването на ракови клетки. Вероятно за появата на рак по кожата играе роля не само мазнината, която приемаме чрез храната, но и тази. която се нанася директно върху тялото.

Затова най-добрият съвет е: не прекалявайте! Излагайте кожата си на слънчевите лъчи постепенно. Приключвайте бързо със слънчевите бани. В най-горещите обедни часове (между 11 и 14 часа) потърсете някое сенчесто местенце. Или правете като бедуините, обитаващи пустинята: покрийте кожата си със светло, ефирно облекло, като обърнете особено внимание на темето, носа, горната част на ходилата, ушите, раменете и гърдите.

Ако въпреки предпазните мерки получите слънчево изгаряне, ще ви помогне охлаждането със студена (но не ледена) вода, млечни продукти (обезмаслено мляко, мътеница, извара, кисело мляко), черен чай или оцет. Направете си компреси със студено разредено обезмаслено мляко (1 част мляко, 4 части вода) или с ленени кърпи, натопени в студен черен чай. Тези изпитани домашни средства помагат срещу сърбежа, премахват зачервяването и отоците.

Типове кожа: Европейски тип с тъмна кожа

Повечето европейци спадат към този тип. Обикновено са с тъмна коса и кафяви очи, получават хубав тен и рядко изгарят. Защитната реакция на кожата трае 20-30 минути. При първите слънчеви бани се препоръчва фактор 8, а по-късно - от 5 до 8.

Типове кожа: Средиземнорски тип кожа

Южноевропейците с кафява или черна коса и тъмни очи са причислени към този тип. Те потъмняват бързо и само са чували за слънчевите изгаряния. Защитата на кожата издържа 30-45 минути. През първите дни е добре да използват фактор 4, а по-късно - от 2 до 4.

Колко дълго можем да се излагаламе на слънце?

Издръжливостта на всеки човек е различна и зависи от следните фактори:

- тип пигментация. Основно правило е, че колкото по-светли са гръдните зърна, толкова по-чувствителна е кожата;

- интензивност на светлината (както през различните часове на деня, така и през различните сезони);

- географско положение (географска ширина, надморска височина);

- околна среда (плаж, планина, заден двор на къща).

Действието на ултравиолетовите лъчи се засилва при отразяването им от снежна покривка (в планината), сух пясък (в пустинята, на плажа) и при синьо безоблачно небе. Затова при тези условия се изгаря по-бързо.

Опасности за кожата при слънчева терапия

Внимание! Преди слънчева баня тялото трябва да се измива само с чиста вода без сапун и да не се употребяват никакви козметични средства, тъй като те предразполагат към образуване на кафяви петна. Ако е наложително да взимате лекарства като антибиотици, антидиабетични средства или медикаменти против сърдечни болести, консултирайте се с вашия лекар дали съдържащите се в тях вещества не предизвикват алергични реакции в съчетание със слънчевата светлина.

Определени растения също повишават чувствителността на кожата към слънчевите лъчи. Към тях спадат жълтият кантарион, белият равнец и магданозът.

Слънчева терапия

За да се наслаждавате истински на слънцето, вслушайте се в следните съвети за здравословни слънчеви бани.

Излагайте тялото си на слънчевите лъчи постепенно. Започнете още през пролетта, когато слънчевата светлина не е много интензивна. Идеалното време за това е между 10 и 17 часа, първоначално за 5 до 6 минути. В зависимост от сезона и температурата можете да се печете по „евино" и съответно по „адамово" облекло, тъй като тялото поема най-много енергия през непокритата кожа. Сменяйте често положението си, слагайте си шапка при силно слънце и носете слънчеви очила. Особено полезно е движението на открито (разходки, тенис). То увеличава ефекта от слънчевите бани върху организма.

Гримът, сапуните, парфюмите и лекарствата могат да повишат чувствителността към светлината и да доведат до бързо изгаряне на кожата.

Слънчеви вълни и влияние върху кожата

Дълговълновата ултравиолетова светлина стига до най-дълбоките слоеве на кожата и може да нанесе непоправими вреди на тези, които излагат прекалено дълго тялото си на слънце. Кожата също е надарена с памет и пази спомена за всяко слънчево изгаряне. В най-добрия случай може да се получи алергия към слънцето или преждевременно състаряване, а в най-лошия - рак на кожата. Най-голяма е опасността от рак при хора, които често са получавали слънчеви изгаряния в детството си. Изследванията показват, че всяко изгаряне в ранна възраст повишава този риск 27 пъти. Ултравиолетовата А ветлина активира меланоцитите, които образуват багрилното вещество меланин. Той от своя страна зачервява и в същото време предпазва кожата.

Късовълновата ултравиолетова В светлина достига само до горните слоеве на кожата и предизвиква слънчеви изгаряния със сърбежи, болки и мехури. При умело дозирани слънчеви бани кожата реагира на ултравиолетовите лъчи с лек, здравословен загар. При това ергостсринът от кожата се трансформира във витамин D. Той от своя страна стимулира усвояването на калций от червата и включването му в строежа на костите и зъбите.

Ултравиолетовата светлина влияе добре при лечение на кожните болести. Тя подпомага отслабването, тъй като стимулира щитовидната жлеза, ускорява обмяната на веществата и води до изгарянето на повече калории. Състоянието на имунната система се подобрява, съпротивителните сили на организма се увеличават, издръжливостта и мускулната сила растат, сексуалните хормони се умножават, настъпва прилив на енергия и се установява душевно равновесие. Ала прекаленото облъчване с ултравиолетови лъчи може да нанесе и сериозна вреда на здравето и красотата. По нашите географски ширини е широко разпространена слънчевата алергия. Изразява се в малки пъпчици по раменете и деколтето, предизвикващи силен сърбеж. Те могат да бъдат причинени и от съдържащите се в повечето слънцезащитни средства мазнини, които в съчетание с ултравиолетовата светлина водят до алергични реакции. Затова препаратите, които използваме за защита от слънчевите лъчи, трябва да бъдат без мазнини и да предпазват както от ултравиолетовите А, така и от ултравиолетовите В лъчи. Освен това не бива да се гледа срещу слънцето без слънчеви очила, защото това води до увреждания на ретината и до временна или трайна загуба на зрението.

Мушкатово (гераниево) масло

Етеричното масло се получава от зелените части на мушкатото чрез дестилация. Ускорява зарастването на рани, изгаряния, язви, измръзвания, екзема, херпес. В козметиката маслото от мушкато се използва при мазна, възпалена кожа. Отстранява обривите, лющенето, възстановява кожата след изгаряния.

Типове кожа: Келтски тип

Характерен е за русите и червенокосите хора със светла кожа и лунички, със сини или зелени очи. Те никога не почерняват, а ночервеняват или изгарят. Естествената защита на кожата издържа едва 5-10 минути. Препоръчват се слънцезащитни средства с фактор 15.

КОЖАТА И СЛЪНЦЕТО

Слънчевата светлина е незаменима за живите организми. Върху тях най-ефективно въздейства ултравиолетовата част от спектъра. В зависимост от дължината на вълната ултравиолетовите лъчи се делят на три вида.

- дълговълнови ултравиолетови А лъчи;
- късовълнови ултравиолетови В лъчи;
- изключително къси ултравиолетови С лъчи. Те са особено агресивни, но засега се задържат изцяло от озоновия слой.

Ултравиолетовите А и В лъчи се задържат само частично и дори при облачно време проникват на различна дълбочина в откритите части на кожата. Прекомерното
облъчване, независимо с кой вид лъчи, предизвиква здравословни проблеми в средносрочен и дългосрочен план.